Rynek starego miasta, to tak jak i kiedyś, centrum dzisiejszego życia towarzyskiego Rzeszowa. Zajmuje około 0,6 ha powierzchni i posiada kształt nieregularnego czworokąta, zbliżonego wyglądem do trapeza.
Tak jak w większości średniowiecznych miast, rynek w Rzeszowie był przedewszystkim miejscem handlu. Sprzyłała temu dogodna lokazlizacja Rzeszowa. Przez miasto przebiegały dwa ważne szlaki komunikacyjne - pomiędzy Krakowem a Rusią oraz Lublinem i obszarami dzisiejszej Słowacji i Węgier.
Obecny wygląd rynku odbiega od pierwotnego, który składał się głównie z budynków drewnianych i drewniano-murowanych. Po wielkim pożarze w 1842 roku zdecydowano się na budowę domów okalających rynek, jako obiekty murowane - często na wcześniejszych fundamentach.
Oprócz zabytkowego ratusza i kamienic w centralnej części rynku znajduje się odkryta w 2001 roku studnia. Pierwotną wybudowano na przełomie XVI i XVII wieku. Studnia miała głębokość 15 metrów i służyła jako źródło wody pitnej. W późniejszym czasie została zasypana na rzecz drogi. Tuż obok niej znajduje się wykonany z brązu przez Piotra Kidę pomnik Tadeusza Kościuszki. Odsłonięto go w 1980 roku. Pierwszy pomnik w tym miejscu został odsłonięty w 1898 roku. Wykonany był z pińczowskiego piaskowca. Został zniszczony przez Niemców w 1940 r. W tamtych czasach był to drugi pomnik Tadeusza Kościuszki na ziemiach polskich.
Źródło:
- "Spacerem po... Rzeszowie", Krzysztof Gucman, Michał Mazik, Agencja Wydawnicza Egros, 2019