Dziękujemy, że z nami jesteś ;) Artykuł jest obecnie w fazie budowy. Informacje w nim zawarte mogą być jeszcze niekompletne. Pracujemy nad tym. Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021
zdjęcie tymczasowe
stadion miejski

Plan rozbudowy stadionu

04.02.2021

PLANY MODERNIZACJI STADIONU 1958r.

rozbudowastadionustali1958 

Rozwój piłki nożnej i sportu żużlowego w Rzeszowie spowodował, że stadion Stali niedługo po jego otwarciu stał się zbyt ciasny. Część kibiców odchodziła od kas z kwitkiem. W kręgu działaczy sportowych pojawił się więc pomysł, aby rzeszowski stadion rozbudować. We wrześniu 1958 roku powstał projekt wstępny zwiększenia widowni rzeszowskiej areny. Zakładał on dwa warianty rozbudowy stadionu.

Pierwsza wersja przewidywała dobudowanie górnego piętra nad trybuną ziemną. Pozwoliłoby to na zwiększenie miejsc siedzących o 9 tysięcy. Część trybuny sięgałaby nawet poza mury stadionu w kierunku ówczesnej ulicy Obrońców Stalingradu. Konstrukcja miała opierać się na kilkudziesięciu filarach. Planowano przejście pod widownią o szerokości 2 metrów. Górna trybuna miałaby się składać z 5-6 segmentów, a prowadzić na nią miało trzy wejścia ze schodami z poziomu ulicy.

górnatrybuna1958

Dzięki budowie górnej trybuny, od pięciu do sześciu rzędów trybuny ziemnej zyskałoby zadaszenie. Szacowane koszty rozbudowy w I wariancie wynosiły około 3 mln. złotych.

Drugi wariant uwzględniał budowę trybuny górnej i widowni od strony Wisłoka. W tym wypadku boisko treningowe musiałoby zostać przesunięte do samego wału przeciwpowodziowego, a droga dojazdowa do pawilonu poprowadzona tunelem pod planowaną trybuną. Nowe miejsca siedzące od strony rzeki mieściłyby 7 tys. widzów. Koszt II wariantu z budową obu trybun szacowano na 5 mln. zł.

IIwariantrozbudowy1958 

Jeżeli pomysł zyskałby aprobatę GKKF, projekt rozbudowy stadionu Stali Rzeszów zostałby zrealizowany w latach 1959/60. Oprócz tego planowano budowę hali sportowej, która byłaby uzupełnieniem dla sekcji lekkoatletyki, szermierki, siatkówki, tenisa stołowego czy też ewentualnego utworzenia sekcji siatkówki.

Jak dzisiaj wiadomo, powyższych planów nie zrealizowano. Wybudowano jedynie halę sportową, która znajduje się pomiędzy budynkiem klubowym, a boiskami treningowymi.

 


Źródło:
- czasopismo "Wiadomości fabryczne" wyd. 04.09.1958 nr 17 (130) - Rzeszów

Komentarze

Galeria zdjęć

Zwiedzaj Rzeszów

Atrakcje

Muzea, Teatry, Kina

Transport

Transport publiczny, carsharing...

Jedzenie

Restauracje, kawiarnie, puby

Wydarzenia kulturalne

Festiwale, koncerty, jarmarki

Zabytki

Warte zobaczenia

Z dziećmi

Rzeszów dla najmłodszych

Noclegi

Hotele, hostele, kwatery

W pobliżu Rzeszowa

Atrakcje w okolicach miasta

© 2013 - 2021 WczorajiDzis.Rzeszow.pl