Dziękujemy, że z nami jesteś ;) Artykuł jest obecnie w fazie budowy. Informacje w nim zawarte mogą być jeszcze niekompletne. Pracujemy nad tym. Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021
Otwarcie stadionu 26 czerwca 1955

Otwarciu stadionu Stali Rzeszów towarzyszyło wiele emocji. Komitet budowy robił co mógł, aby zdążyć z oddaniem obiektu na czas. Prace budowlane trwały niemal do ostatniej chwili, ale ostatecznie wszystko udało się zapiąć na ostatni guzik.

Rzeszowscy fani piłkarscy z niecierpliwością czekali na 26 czerwca 1955r., kiedy to drugie garnitury reprezentacji Polski i Bułgarii miały wyjść na boisko areny nad Wisłokiem. Organizacja meczu międzypaństwowego była sporym wyzwaniem logistycznym dla rzeszowskich działaczy, a także włodarzy miasta.

"(...) trzeba stwierdzić, że płyta (red. stadionu) wygląda imponująco. Równiutkie linie ograniczające boisko, białe wzorowe bramki oraz świeża zielona trawa robią miłe wrażenie. Specjalni >>fryzjerzy<< kończą właśnie podstrzyżyny płyty na >>FanFana<<"

Kilka słów przed meczem Polska B vs. Bułgaria B                                       Nowiny Rzeszowskie 24.06.1955r.

Aby zapewnić bezpieczeństwo kibicom udającym się na mecz, na ówczesnej ulicy Obrońców Stalingradu i Pstrowskiego (dzisiejsza ul. Dominikańska) wprowadzono dla samochodów ruch jednokierunkowy, a od godziny 14:00 całkowicie go zamknięto. Parking dla zmotoryzowanych kibiców znajdował się na boisku treningowym dzisiejszej Szkoły Podstawowej Nr 10.

Najbardziej niecierpliwi kibice zajmowali dogodne miejsca już po godzinie 11:00, kiedy to otworzono bramy stadionu. "Nowiny Rzeszowskie" apelowały do swoich czytelników, aby poszanować nowy obiekt, którego budowa kosztowała tak wiele wysiłku i pieniędzy.

Zanim doszło do meczu na który czekało niemal 25 tys. widzów, na murawie rzeszowskiego stadionu pojawiła się kadra juniorów Polski i trzecioligowa Stal Rzeszów. Ten mecz był dla gospodarzy nowej areny sportowej poważnym egzaminem. Ówczesna reprezentacja Polski Juniorów składała się głównie z zawodników I i II ligowych, a Stal Rzeszów miała aspiracje awansować do wyższej klasy rozgrywkowej.

Stal wypadła w tym meczu dobrze. Wszyscy zawodnicy dali z siebie maksimum umiejętności i dzięki temu potrafili nawiązać niemal równorzędną walkę.

stalrzeszowmini Stal Rzeszów 1:1 (0:1) Reprezentacja Polski Juniorów

Widzów: 25 000
Bramki: 89' Ryszard Skiba - 44' Michel
Stal Rzeszów: Mysiak (Skiba), Woźniak, Jurkiewicz, R. Skiba, Baran, Kościółek, Kura, Anioła, Jezierski, Kolbusz, Kędra (Patroś)
Reprezentacja Polski Juniorów: Stroniarz (Kalisz), Pesk, Korc, Dymarczyk, Malarz, Michel, Nowak, Wróbel, Satora, Liberda, Piechowiak

Zeszli z murawy autorzy pierwszego spotkania, a na płytę przy dźwiękach marsza weszli następni. Prowadzeni przez sędziego Holkę (Czechosłowacja) piłkarze Polski i Bułgarii zostali obdarowani kwiatami i przywitani przez rzeszowską publiczność. Część oficjalną zakończyły hymny Polski i Bułgarii, po których reprezentanci przeprowadzili 10-minutową rozgrzewkę.

Mecz nie zachwycił, a jego wynik rozstrzygnął się już 5 minut, po pierwszym gwizdku czechosłowackiego sędziego. Już w drugiej minucie gry Polacy objęli prowadzenie. Po niecelnym strzale Szymborskiego, piłkę idącą w kierunku autowym przejął Gronowski. Po opanowaniu piłki wypuścił Soporka, który skierował piłkę do siatki.

Dwie minuty później w dogodnej sytuacji do podwyższenia wyniku był Szymborski, jednak jego strzał głową zakończył się nad poprzeczką Bułgarów.

Niewykorzystana szansa Polaków szybko się zemściła, bo już w 5 minucie było 1:1. Bułgarzy przeprowadzili kontratak lewą stroną, gdzie Gugałow ograł Maschellego. Podał piłkę do środka, a nadbiegający Jordanoff przerzucił piłkę nad zbyt późno wybiegającym Dziurowiczem.

Bułgarzy zaprezentowali się doskonale fizycznie. Przewyższali naszych piłkarzy wzrostem. Przeprowadzali szybsze ataki, ale podobnie jak Polacy, gubili się w sytuacjach podbramkowych. Na pochwały w Reprezentacji Polski zasłużyli obrońcy - Wieczorek i Masłoń.

Polska B 1:1 (1:1) Bułgaria B

Bramki: 2' Soporek - 5' Jordanoff
Polska B: Dziurowicz, Maschell, T. Wieczorek, Masłoń (Banisz), Wiśniewski, Olejnik, Gronowski, Pilarski (Jankowski), Szymborski, Soporek, Wiśniowski
Bułgaria B: Gereński (Derweński), Kirtzew, Panajotow, Milwe, Batzew, Jordanoff, Gieorgiew, Gugalow, Stojanow, Manolow

stadionstalirzeszow1955Stadion Stali Rzeszów w latach 50'                                                                                    fot. Jacek Fischer