Dziękujemy, że z nami jesteś ;) Artykuł jest obecnie w fazie budowy. Informacje w nim zawarte mogą być jeszcze niekompletne. Pracujemy nad tym. Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021
zdjęcie tymczasowe
stadion miejski

Budowa toru żużlowego

04.02.2021

BUDOWA TORU ŻUŻLOWEGO

Historia sportu żużlowego nad Wisłokiem zaczęła swój bieg pod koniec lat 40'. Na stadionie Resovii powstał pierwszy w Rzeszowie tor żużlowy, na którym swoje mecze rozgrywały kluby RTKM i Gwardii. Sporty motorowe zyskiwały w naszym mieście coraz większą popularność, dlatego w 1951 roku Stal Rzeszów utworzyła swoją sekcję speedwaya.

Jak już wcześniej wspomniałem, w momencie oddania do użytku stadionu przy dzisiejszej ulicy Hetmańskiej, boisko piłkarskie okalała bieżnia lekkoatletyczna. Dlaczego bieżnia, a nie tor żużlowy? Działacze koła sportowego Stali Rzeszów zabiegali o jego budowę w 1952 i 1954r., jednak Główny Komitet Kultury Fizycznej (GKKF) nie wyrażał na to zgody, uzasadniając swą decyzję brakiem potrzeby budowy drugiego toru żużlowego w Rzeszowie.

Zawodnicy Stali Rzeszów byli jednak odmiennego zdania. W styczniu 1956r. Eugeniusz Nazimek wypowiadając się podczas zebrania wyborczego Stali, powiedział:

"(...) bolączką naszą, to brak własnego toru. Dotychczasowy na stadionie Resovii nie odpowiada w tej chwili pełnym wymogom. Brak tam przede wszystkim betonowej płyty startowej, używanej już na wszystkich torach, gdzie jeździli nasi zawodnicy podczas meczów mistrzowskich. Brak tam odpowiednio urzadzonego parkingu oraz tak potrzebnego zjazdu, co powoduje, że maszynę trzeba >>pchać<< nim się zapali."

W tym samym roku GKKF ugiął się w końcu pod żądaniami rzeszowskich działaczy i zezwolił na budowę toru żużlowego na stadionie przy ul. Hetmańskiej. Rzeszowski owal miał być pierwszym w Polsce torem o nawierzchni granitowej. Jego zaletą byłoby wyeliminowanie długich przerw między poszczególnymi biegami, na równanie toru żużlowego. Byłby również twardszy, co ułatwiłoby osiaganie na nim większych szybkości.

Prace rozpoczęły się 18 maja 1956. Głównym wykonawcą toru był Rejon Eksploatacji Dróg publicznych, a swój olbrzymi wkład w czynie społecznym, a także finansowym włożyli pracownicy rzeszowskiej WSK. Projektantem toru był inż. Regulski z Warszawy, a przygotowana przez niego dokumentacja techniczna została zatwierdzona przez PZM, GKKF i rzeszowski WKKF.

budowa toru żużlowego lipiec 1956Budowa toru żużlowego - lipiec 1956r.

Długość toru w tamtych czasach wynosiła 450 metrów (406,5 m po obwodzie wewnętrznym), a grubość 46 cm. Różnica nachylenia na wirażach wynosiła 40 cm w stosunku do prostej. Do budowy toru zużyto 3 600 ton bazaltu pochodzącego z kamieniołomu w Złotoryi, 1 200 ton żużla wielkopiecowego oraz 600 ton kamienia łamanego. Był to pierwszy w Polsce i trzeci w Europie tor o nawierzchni granitowej. Duży wpływ na ówczesny "wygląd" toru żużlowego miał Eugeniusz Nazimek. Dzięki zdobytemu doświadczeniu na torach angielskich i szwedzkich, mógł przekazać wiele istotnych wskazówek dotyczących nowej nawierzchni.


Inauguracja zawodów żużlowych miała miejsce 5 sierpnia 1956 roku. W I eliminacjach indywidualnych mistrzostw Polski zwycięstwo odniósł Florian Kapała (Kolejarz Rawicz), wyprzedzając Edwarda Kupczyńskiego i Stanisława Tkocza. Najlepszy z rzeszowian, Eugeniusz Nazimek, uplasował się na 7 miejscu. Według prasy, zawody obejrzało około 28 tys. widzów.

program eliminacji zuzel 1956
W 1957r. rozpoczęła się budowa pawilonu dla żużlowców (dzisiaj zwany "parkiem maszyn"), a w sierpniu tegoż roku stał już w stanie surowym. Docelowo w pawilonie znajdować się miał garaż, warsztat podręczny, płyta zjazdowa, pokoje dla zawodników i sędziów, natryski itp. Park maszyn oddano ostatecznie do użytku w 1958 roku.

 


Źródło:
- "Nowiny Rzeszowskie" wyd. 27.01.1955 nr 23 (2062) - Rzeszów
- "Nowiny Rzeszowskie" wyd. 04 i 05.08.1956 nr 185 (2224) - Rzeszów
- Czasopismo "Wiadomości fabyczne" wyd. 14.02.1956 Nr 3 (73) - Rzeszów
- Czasopismo "Wiadomości fabyczne" wyd. 16.08.1957 Nr 14 (165) - Rzeszów
- "RZESZÓW Stadion Miejski" Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa - Rzeszów 2012

Komentarze

Galeria zdjęć

Zwiedzaj Rzeszów

Atrakcje

Muzea, Teatry, Kina

Transport

Transport publiczny, carsharing...

Jedzenie

Restauracje, kawiarnie, puby

Wydarzenia kulturalne

Festiwale, koncerty, jarmarki

Zabytki

Warte zobaczenia

Z dziećmi

Rzeszów dla najmłodszych

Noclegi

Hotele, hostele, kwatery

W pobliżu Rzeszowa

Atrakcje w okolicach miasta

© 2013 - 2021 WczorajiDzis.Rzeszow.pl