Dziękujemy, że z nami jesteś ;) Artykuł jest obecnie w fazie budowy. Informacje w nim zawarte mogą być jeszcze niekompletne. Pracujemy nad tym. Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021
fot. Zajezdnia autobusowa przy ul. Partyzantów - w tle Pałac Jędrzejowiczów (ze zbiorów Piotra Gila)
komunikacja miejska

Zajezdnie autobusowe

27.01.2021

Dla każdego z nas, mieszkańców Rzeszowa najważniejszy jest dom. Miejsce do którego się wraca, regeneruje siły i rozpoczyna dzień. Podobnie jest z różnego rodzaju przedsiębiorstwami, firmami. Każda z nich potrzebuje swojego miejsca.

ZAJEZDNIA PRZY ULICY PARTYZANTÓW
Przełomem w działaniu rzeszowskiej komunikacji miejskiej było pozyskanie terenu pod zajezdnię autobusową. Wielu z Was może nie wiedzieć, ale pierwszą zajezdnią było miejsce byłego folwarku Jędrzejowiczów na Staromieściu. Są to dokładnie tereny dzisiejszego parkingu szpitalnego pomiędzy Urzędem Pracy przy ul. Partyzantów i Oddziału Gruźliczego Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Na poczet warsztatów przystosowano dawne stajnie, a w pozostałych budynkach usytuowano pracowników administracyjnych. Zwiększono także zatrudnienie, dzięki czemu ilość mechaników w przedsiębiorstwie wynosiła 20 osób. Teren zajezdni nie posiadał utwardzonej nawierzchni, a większość napraw taboru autobusowego przeprowadzano na wolnym powietrzu, niejednokrotnie w trakcie niepogody. Dużym utrudnieniem oprócz warunków pracy, był także brak niezbędnego wyposażenia maszynowego i innych specjalistycznych urządzeń. Warto także dodać, że rzeszowski przewoźnik dzielił teren wspólnie z Miejskim Zakładem Oczyszczania.

pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów
pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów
pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów
pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów
pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów
pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów
pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów
pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów
pierwsza zajezdnia autobusowa mpk rzeszów

ZAJEZDNIA PRZY ULICY TREMBECKIEGO
Powiększający się tabor autobusowy, jak i nie najlepsze warunki techniczno-bytowe spowodowały potrzebę przeniesienia bazy rzeszowskiej komunikacji miejskiej w inne miejsce. Po staraniach dyrekcji MPK Rzeszów, pozyskano nowy teren pod zajezdnię przy dzisiejszej ulicy Trembeckiego. Nowa siedziba rzeszowskiego przewoźnika została otwarta 6 grudnia 1969 roku. Znacząco poprawiły się warunki obsługi taboru. Rzeszów posiadał jedyne w województwie urządzenie do sprawdzania sprawności układu hamulcowego. Udostępniono także nowoczesną myjnię dla autobusów. Poprawiły się także warunki lokalowe dla pracowników administracyjnych i kierowców.

Oczywiście w trakcie projektowania i budowy nowej zajezdni nie obyło się bez niedociągnięć. Po kontroli zajezdni Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła m.in., że wybudowane pomieszczenia do spożywania posiłków i szatnia na zapleczu technicznym jest o zbyt małej powierzchni. Nie przemyślano także ilości ubikacji, umywalek i natrysków w stosunku do ilości zatrudnionych pracowników. Oprócz wyżej wymienionych problemów nie uwzględniono także w projekcie zajezdni autobusowej pomieszczenia noclegowego dla kierowców, szatni oraz miejsc parkingowych dla pracowników. Pierwsza zima przyniosła problemy w działaniu centralnego ogrzewania, co doprowadziło do przebudowy tej instalacji jeszcze w trakcie sezonu zimowego.


Źródło:
- Gil Piotr, Historia Komunikacji Miejskiej w Rzeszowie, Rzeszów 2008

Komentarze

Historia komunikacji na przestrzeni lat
Proces zmian 2009-2015
Czasy obecne 2016-2018
Infrastruktura komunikacji miejskiej
Przystanki autobusowe
Kasowniki
Kolekcje i zbiory
Bilety sieciowe i miesięczne
Legitymacje i bilety specjalne
Linie autobusowe w Rzeszowie
Linie historyczne
Linie aktualne
Linie specjalne
Ludzie związani z komunikacją w Rzeszowie
Zarządzający komunikacją miejską
Ciekawe postacie
Książki i ciekawostki
Książki opisujące MPK Rzeszów

Galeria zdjęć

Zwiedzaj Rzeszów

Atrakcje

Muzea, Teatry, Kina

Transport

Transport publiczny, carsharing...

Jedzenie

Restauracje, kawiarnie, puby

Wydarzenia kulturalne

Festiwale, koncerty, jarmarki

Zabytki

Warte zobaczenia

Z dziećmi

Rzeszów dla najmłodszych

Noclegi

Hotele, hostele, kwatery

W pobliżu Rzeszowa

Atrakcje w okolicach miasta

© 2013 - 2021 WczorajiDzis.Rzeszow.pl