Dziękujemy, że z nami jesteś ;) Artykuł jest obecnie w fazie budowy. Informacje w nim zawarte mogą być jeszcze niekompletne. Pracujemy nad tym. Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021
Widok na Zalew Rzeszowski w 2021 r. W oddali widać jeden z najwyższych budynków w Rzeszowie - Capital Towers (85 m) fot. Kamil Krzywonos
bez kategorii

Zalew Rzeszowski

24.02.2021

Zalew Rzeszowski to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w latach 1973 - 1974 jako zbiornik przepływowy z funkcją rekreacyjną. Rzeka Wisłok została przegrodzona stopniem wodnym z czterema ruchomymi jazami. Dzięki budowie zapory skomunikowano lewobrzeżną część Rzeszowa z nowo budowaną dzielnicą Nowe Miasto.

Pomysł na stworzenie zalewu w Rzeszowie powstał dla zapewnienia nieprzerwanego zaopatrzenia miasta w wodę pitną oraz dla WSK Rzeszów do celów przemysłowych. Drugim ważnym aspektem było stworzenie terenów rekreacyjnych dla mieszkańców miasta i okolic. Wbrew obiegowym opiniom zalew nie posiada cech przeciwpowodziowych, a tym samym nie może redukować fali powodziowej. Jest to zbiornik przepływowy, który ma na celu utrzymać stały, określony poziom wody w stanowisku górnym budowli piętrzącej (zapory). Nie posiada objętości użytkowej - rezerwy - która pozwoliłaby zatrzymać falę powodziową.

Budowa finansowana była ze środków resortu gospodarki komunalnej. W kosztach partycypowała Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego Państwowych Zakładów Lotniczych w Rzeszowie (obecnie Pratt and Whitney Rzeszów S.A.). Obiekt dopuszczono do eksploatacji 4 września 1974 r.

2020
Powierzchnia 29,1 ha
Pojemność 0,67 mln m3
Długość 4 km
Średnia głębokość 1 m
Największa głębokość 6 m

Na podstawie danych archiwalnych okresie od 21 grudnia do 21 marca w latach 2009-2019 średnie zlodzenie zbiornika wodnego na rzece Wisłok w Rzeszowie wyniosło ok 33 dni. Natomiast w okresie 2017 - 2019 zlodzenie wyniosło 24 dni.

Początek zalewu sięga niemal ujęcia wody w Zwięczycy (Rzeszów), a kończy na stopniu wodnym na wysokości al. Powstańców Warszawy. Skarpy zbiornika zostały częściowo umocnione płytami betonowymi w strefie wahań zwierciadła wody - od 198,50 do 199, 50m npm. Na lewym brzegu znajduje się ujęcie wody dla zakładu Pratt & Whitney Rzeszów S.A.

Na lewym brzegu znajdują się odseparowane trakty piesze, rowerowe, dwie przystanie wodne, mini pole golfowe z częścią gastronomiczną. Do dyspozycji najmłodszych oddano sporych rozmiarów plac zabaw z elementami przypominającymi statek. Amatorzy grillowania znajdą dla siebie duży teren pod rozpalenie ogniska lub grilla.

W górnej części zbiornika utworzyło się koryto roztokowe o wielu odnogach i wyspach.

Jest dla rzeszowian oazą ciszy i spokoju, gdzie zarówno zimą, jak i latem licznie spędzają czas wolny. W początkach istnienia był miejscem regat żaglowych, miłośników kajaków, łódek i rowerków wodnych. W latach 70. planowano też stworzenie rozbudowanej infrastruktury rekreacyjno wypoczynkowej. Miały to być domki wypoczynkowe, pola campingowe, boiska, punkty gastronomiczne, hotel oraz liczne przystanie dla łódek i żaglówek. Ze względów ekonomicznych planów tych niestety nie zrealizowano, a zaniedbany zalew powoli zarastał.

Obecnie dzięki staraniom Prezydenta Tadeusza Ferenca trwa systematyczne odradzanie się świetności rzeszowskiego zalewu. Powstają punkty gastronomiczne, ścieżki rowerowe, mała infrastruktura, place zabaw, pole golfowe.


Źródło:

- Program funkcjonalno-użytkowy dla zadania pn: "Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok"
- Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra - na zapytanie nr 1455 w sprawie możliwości zamknięcia zbiornika wodnego na rzece Wisłok w Rzeszowie
- "Wisłok Środkowy z Dopływami - Zalew Rzeszowski Problematyka wybranego chronionego obszaru i propozycje rozwiązań", Marcin Pilawa, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie - Wydział Finansów

Komentarze

Zalew Rzeszowski
Zapora
Tereny rekreacyjne
Rezerwat przyrody Lisia Góra

Galeria zdjęć

Zwiedzaj Rzeszów

Atrakcje

Muzea, Teatry, Kina

Transport

Transport publiczny, carsharing...

Jedzenie

Restauracje, kawiarnie, puby

Wydarzenia kulturalne

Festiwale, koncerty, jarmarki

Zabytki

Warte zobaczenia

Z dziećmi

Rzeszów dla najmłodszych

Noclegi

Hotele, hostele, kwatery

W pobliżu Rzeszowa

Atrakcje w okolicach miasta

© 2013 - 2021 WczorajiDzis.Rzeszow.pl